Müzik ve Dansın İnsan Üzerindeki Etkileri

Düşünme özelliğine sahip duygusal bir varlık olan insan, kelimelerle anlatamadığı duygu, düşünce ve hislerini melodik seslerle anlatır ve bu yapılan sanata müzik denir. Müzik, yalnızca zevk, neşe, aşk, hüzün ve eğlence değildir. Devlet, millet birliğini oluşturan; savaşta orduya duygu veren, yürüyüş ve hareketini düzenleyen de, ses ve ritimdir. Esk..

Bağlama mı, Saz mı ?

Anadolu Halk Müziğinin enstrümanı olan « Saz » ailesini yeterince tanıdığımızda, sanırım bu sorunun cevabını verebiliriz. Bu amaçla 2000 yıllık geçmişi olan Saz’ın tarihsel gelişimini öğrenmemiz yerinde bir davranış olacaktır. Saz ailesinin atası olarak bilinen Kopuz, Orta Asya´daki Türk boyları tarafından kullanılmış, o ..

Kötü Ses Yoktur, Kötü Söylemek Vardır.

Kötü Ses Yoktur, Kötü Söylemek Vardır.

          İnsan sesi, doğumuyla birlikte sahip olduğu ham bir cevherdir ve müzik yapmaya yarayan araçların en soylusudur. Bu cevher, ancak teknik bilgilerle eğitilerek işlenirse, olgun hale yani şarkı türkü söylüyor hale gelebilir. İnsan sesi, dilin sözleri ile birleşirse erişilmez bir anlatım gücü kazanır ve böylece di..

Klasik Gitar Eğitimi

Klasik Gitar Eğitimi

           16 . yüzyıla kadar uzanan geçmişi olan klasik gitar, İspanyolların Flamenko tarzında bir enstrümanı olarak ortaya çıkmıştır. Klasik gitarın asıl bugünkü şekliyle popüler olması,19. yüzyıldan itibaren yaygınlaşmaya başlamıştır. Klasik gitar bütün modern gitarların temelidir. Temel gitar eğitimi klasik git..

Bağlama Hakkında

Bağlama Hakkında

           Saz ailesinin özellikli çalgılarından bir tanesidir bağlama. Türklere ait bir çalgı olup Türk Halk Müziğinin mızrapla çalınan telli sazlarındandır. Eski adı kopuz olan bağlama özellikle halk ozanları tarafından çalınmıştır. Mızraplı sazların atası olarak bilinen Kopuz, Türklerin en eski sazlarından bi..

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!