Klasik gitar, üzerinde yapılan değişikliklerle elde edilmiş modern bir enstrumandir. Gitarın gövdesine, ses deliğinin bulunması gereken yere konulan manyetikler sayesinde tel titreşimleri amplifikatöre gönderilir. Özellikle yüksek sesli ve güçlü bir sound için geliştirilmiş, mikrofona ihtiyaç duymaksızın daha geniş alana sesi yaymak üzere biçimlendirilmiştir.

Temel klasik gitar eğitimini tamamladıktan sonra tarz olarak seçilebilinecek bir enstrumandir. Temel eğitimini klasik gitarla almak şart degildir. Ancak tavsiye olarak önerebiliyoruz, çünkü klasik gitar egitiminden sonra arzu edilen tarz değişebiliyor. Bu yüzdendir ki, temel eğitimi klasik gitar üzerinde 3-4 ay aldıktan sonra kişinin hangi tarz müzikten hoşlandığı ortaya çıkar vede daha mantıklı bir seçimle alınmış bu karar, eğitimde boşa harcanmamış bir zaman olur.

Les Paul, Leo Fender gibi tasarım ustaları sayesinde 1940' lardan beri üretilmekle birlikte Rock'n Roll ile hayat bulan elektro gitar, daha sonraları da Jimi Hendrix, Frank Zappa gibi gitarist öncüler tarafından yapısal değişikliklere ve efekt zenginliğine kavuşturlulmaya başlanmıştır.

Müziğin her köşesinde kendine yer bulan elektro gitar, özellikle rock, blues ve jazz’dan dünya müziğine ulaşan çizgide cazip bir enstrümandır. Akustik ve Klasik gitarların yapısı değiştirlmeden "elektrik" hale getirilenleri olduğu gibi, standart masif gövdeli bir elektro gitar: ses deliği bulunmayan, yekpare ve görece ince kasalı, tüm telleri çelik veya metal türevi olan bir çalgıdır.

Henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan sen ol!

Yorum yazın

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!